Fuj plast!

Hmm to je pěkné kolik to stojí? A z čeho to je? COŽE? Z plastu? Tak to si nechte!

Proč tolik povyku pro nic?

Lidstvo si začíná čím dál více uvědomovat že zaplácat planetu bordelem není jen tak, že netrpí jen planeta, ale dostane se i na nás. Plasty jsou samozřejmě jedna z látek, která se poslední dobou velice řeší, na můj vkus až démonizuje. Hlavním problémem je jejich jednorázové použití. Je fuk jestli to bude papír, sklo, plast nebo kov. Pokud se budou vyrábět jednorázové obaly, které nebudeme schopni následně jako odpad zpracovat pak budeme naši planetu pomalu ale jistě měnit na odpadkový koš vesmíru. Určitě někteří podotknou že přeci papír se v přírodě rozloží lépe než plast, mnohem lépe. Tuhle informaci poslední dobou slýchám velice často a pokud se zaměřím pouze na rozložitelnost tak ano, je to pravda. Ale pomyslel někdy někdo na to že by jsme neměli uvažovat nad tím jak rychle se náš odpad rozloží v přírodě, když v přírodě přeci nemá vůbec co dělat? A co všechno je potřeba na výrobu takového papírového obalu který za 5 minut vyhodíme do koše?

Jeden příklad za všechny – v NP Šumava nějaké s prominutím čunče (a to se hodně krotím) odhodilo víčko od lahve a tato akce nezůstala bez následků. Víčko spolkla, tedy spíše snažila se spolknout, kachna. Správa Národního parku Šumava musela kachnu odchytit a víčko z ní vyndat jinak by zemřela.

Stejný problém by mohl vzniknout i s kovovým, papírovým nebo třeba skleněným objektem podobných rozměrů. Jelikož se ale jednorázové obaly vyrábějí nejvíce, je jasné že případy kdy udělají problém budou častější než u jiných materiálů.

Dobře využít a dobře zlikvidovat.

Je mnoho výrobků, které využíváme na denní bázi a obsahují plasty. Důležité je, aby výrobek byl kvalitní a plast i jiné materiály jež výrobek obsahuje byly využity co nejvíce než se vyhodí. Plast není vhodný jako jednorázový obal, ale to vlastně žádný materiál (ne, ani papír, který se přeci rozloží, ono je totiž potřeba někde sehnat materiál na ty stovky tun obalů, které jsou často “vylepšené” všelijakými lepidly a barvami). Avšak pro jeho chemické a fyzikální vlastnosti se využívá v mnoha směrech.

  • Izolace – pro potřeby tepelné izolace bydlení má plast prostě bezvadné vlastnosti a co víc když se izolace udělá dobře tak vydrží dlouho (polystyren, polyuretan – jasně jsou to články prodejců této izolace, ale zamysleme se.. jak často vídáme že by někdo v okolí měnil izolaci? ). Tepelná izolace také šetří životní prostředí tím že doma netopíme jak mourovatí 😉
  • Kvalitní plot aneb recyklovaný plast ještě poslouží – plot ze dřeva? Riziko že se do něj pustí plíseň. No tak kovovej – ten díky vlivům počasí může reznout. Oba předešlé materiály vyžadují aby se o ně majitel staral. Tak beton! Kvalitní beton určitě něco vydrží a nemusím ho natírat. Ale kdo chce mít kolem zahrady tlustý betonový plot? No tak prubnem ten plast. Hniloba? Jo ta se o něj pokusit může, ale jen tak ho nezničí. Koroze? Je to plast těžko zkoroduje. Péče? Téměř žádná. Na webu samosebou je pěkný článek o tom kde se můžeme s recykláty setkat.
  • Samozřejmě zdravotnictví – tam je mnoho jednorázových výrobků a z hlediska zdraví je to jen dobře. Injekční stříkačka, gynekologické zrcadlo, rukavice, dřevěné špachtle, sterilizační polštářek, a mnoho dalšího. Ne vše je z plastu, ale vše je kvůli hygieně různým způsobem jednorázové.
  • Příklad z běžné domáctnosti – poklop do mikrovlnky, neznám jiný než plastový, slouží už pět let a stále je jako nový. Ohřeju jídlo a poklop kolikrát ještě teplý jen opláchnu a hotovo. Kdybych měla drhnout mikrovlnku stejně často jako myju poklop spotřebuji mnohem více vody, mycích prostředků a času který mohu věnovat čemukoliv užitečnějšímu.

Nakonec jeden moc pěkný příklad jak pomoci Zemi a přitom vydělávat – Ecoalf

“A co ty? Proč používáš plast?” Je důležité zdůradnit že nevyrábím z plastu, ale z bioplastu a tvořím výrobky s co největší trvanlivostí. Na první pohled se plastu podobá, má mnoho užitečných vlastností, jež mají i plasty, ale plast to není. Stejně jako všechny ostaní materiály má bioplast své plusy a mínusy, ale o tom třeba zas jindy.

Článek je sepsán člověkem jež se tímto tématem nezabývá jako odborník. Takže pokud máte něco k věci, ráda se poučím 😉 .

Související příspěvky