Internet? Dobrý sluha, ale zlý pán.

Mami! dneska jsme s klukama koukali na youtube!
To asi není to co chtěli rodiče slyšet po příchod synka z víkendu u kamarádů.

Už se nějakou dobu chtám dát dohromady info o zajímavých a vzdělávacích projektech na internetu. Čekala jsem až toho najdu více, ale myslím že v tuhle chvíli, kdy máme děti doma je vhodné vypustit ven alespoň to co vím.

Internet je plný dezinformací, hulvátů, nebezpečných vtipálků … no prostě lidí a webů které by neměly být vzorem našim dětem. To však neznamená že internet je špatný, je to stejné jako s ohněm nebo nožem, můžeme ho použít proti někomu nebo si s nimi vypomoci při vaření jídla.

Youtube profil Zvědátoři (CZ)

Patrik Kořenář a Martin Rota se ve Zvědátorech zabývají různými tématy od výživy přes psychologii, historii, až po astrologii či biorezonanci. Vše z pohledu zdravého rozumu a s vtipem. Vše se snaží podat co nejvíce srozumitelně pro obyčeného člověka.

zvedatori
Typický pohled na "zvědátory" tentokrát při tématu jiných civilizací.
biorezonance
VĚDA VERSUS BIOREZONANCE

Youtube pořad Fakta výtězí (CZ)

Samotný Patrik pak vydává videa s názvem  Fakta vítězí a tzv. faktstreamy. Časově velmi náročný pořad, Patrik se věnuje faktům i konspiracím, oproti Zvědátorům mi přijde pořat více vědecký takže je spíše pro ty co se opravu o danou problematiku zajímají.

Youtube pořad Vědecké kladivo (CZ)

Vědecké kladivo je projektem Martina Roty, věnuje se nejrůznějším otázkám v krátkých několika minutových videích. Pokud jste zde svůj dotaz nenašli, nebojte se si o vysvětlení napsat.

vedecke_kjladivo
Stačí mi k detoxu tabletky nebo je to o práci jater? Co myslíte?
srdce
Proč kreslíme srdce zrovna takto?

Youtube profil Dejepis inak (SK)

Sandra Sviteková se v pořadu Dejepis inak věnuje různým tématům souvisejícím s historií a psychologií.

Rozum v troubě na mall.tv (CZ)

Po ukončení serie Jídlo s.r.o. na internetové televizi seznam se Roman Vaněk vrhl společně s výživovým specialistou Petrem Havlíčkem do pořadu Rozum v troubě.  Věnují se zde především „zaručeným“ výživovým radám, vylepšovákům na hubnutí či detox.

mikrovlnka
Jak škodí mikrovlnná trouba potravinám?

Výše zmíněné mohou být z mého pohledu nejvíce zajímavé i pro děti různých věkových kategorií, především proto že jdou s trendem Youtuberů na kterém se naši mladí vezou. Odlepit jejich oči od obrazovek nebývá jednoduché a tak jim před oči můžeme alespon vložit něco zajímavého.  Na internetu je mnoho dalšího…

Jan Trnka  (CZ, EN) – youtube kanál s nahranými přednáškami. Farmakologie, chemie

Dr. Igor Bukovský – AKV  (SK)- videa o výživě

Sysifos – Český klub skeptiků – krom weby je zajímavý také facebook profil. Na něm sdílí nejn své články, ale i další zajímavé články z jiných webů – často rozhovory s různými odborníky.

Vědátor – rychlá fakta k různým tématům a studiím s přiloženými delšími texty z webu vedator.org.

 

Znáte další zajímavé projekty které by mohli bavit větší děti?

Napsat komentář