Tyhle šperky nenechávejte v autě v létě o samotě!

Ano mluvím o svých špercích, ale i špercích naší duše – naše mazlíčky, a naší rodinu. Stejně jako bioplast PLA nezvládá vysoké teploty tak ani lidské tělo z nich nemá radost.

Bojíme se o naše děti že se nechají nalákat na lízátko, o naše mazlíčky že snědí návnadu ve které jsou hřebíky či jed a o naše nejstarší že jim ublíží nějaký zloděj kvůli pár stovkám v peněžence.
Nebezpečí, ale nečíhá jen venku. Zhoršit zdraví či dokonce způsobit smrt našich milovaných můžeme i my sami a to naší nedbalostí.

Dnes je venku 35°C už to samo o sobě působí časté kolapsy, nejčastěji u starých lidí. Zkusili jste si někdy v těchto teplotách čekat v zavřeném autě? Já ano a též mnoho zvířat, dost dětí a i pár důchodců.

Rapidní zvýšení teploty

I přes to že jste na parkoviště dorazili v autě ve kterém bylo krásných 20°C, může se auto během ani ne desítek minut stát nesnesitelným peklem.

Sama jsem si zažila zavření v autě. Venku nebylo ani 25°C auto vychlazené na 21°C. Řidič odešel a ze zvyku zamkl auto, byla jsem vlastně téměř stejně bezmocná jako zvíře nebo člověk který si neumí otevřít (auto zevnitř odemknout v tomto případě nešlo). Mohla jsem být v autě 10 minut a z vychlazeného interiéru se během té chvíle stala z mého pohledu pec, začala jsem se potit a bylo tam velmi dusno. I přes to že teplota zaručeně nepřesáhla čtyřicítku a možná ani 30°C, nebylo to vůbec nic příjemného. Jenže já byla v té době fyzicky zdravá a měla jsem u sebe telefon, kterým jsem řidiči zavolala.

Pes ani dítě Vám však nezavolá a možná že ani důchodce nebude mít dostatek sil se proťukat k Vašemu číslu, či dokonce (a i to se stává) ve strachu že bude považován za senilní cíťu raději teploty zkusí vydržet.

Jenže ve vedrech jako bylo například dnes (tedy 35°C), se během chvil automobil může vyhřát na více jak 40°C, a to i s POOTEVŘENÝM OKÝNKEM!

Zavřela jsem na půl hodiny do toho pekla telefon, ukazuje 47°C samozřejmě měření nebude přesné už jen kvůli tomu že byl schován v kastli ve které bylo chladněji.
Každopádně je to jedna z možností jak si zkusit co se děje v autě aniž by jste riskovali své zdraví.

10 minut – život nebo smrt

V létě může na ulici zkolabovat kdokoliv a co pak když je 10 minut zamčen v prostředí kde je 40°C. Už snad ani nemá cenu říkat že po půl hodině je v autě i 50°C – v tu dobu už není moc šancí že uvězněný je ještě naživu.

Myslíte si “jen odběhnu ani ne za pět minut jsem zpět”, jenže potkáte starou známou, bude fronta nebo třeba zákazník před Vámi se začne hádat s pokladní a protáhne se to o pět, deset minut. A co hůř, třeba sami zkolabujete (přechod mezi 35°C venku a klimatizovaným obchodem), praštíte se do hlavy – někdo Vám zavolá sanitku, ale než se vzpamatujete je dalších 10 minut pryč a v autě je nesnesitelné peklo.

Stále si myslíte že si jen odběhnete a nemůže se nic stát? Sedněte si v létě do auta stojícího na slunci a zkuste si tam čtvrt nebo půl hodinky pobít (pouze s někým kdo Vás bude hlídat, kvůli možnému kolapsu!) a pak se zamyslete znovu.

Chcete pomoci budoucím objetím které budou díky nezodpovědnosti  “upečeny za živa”?  Můžeme osvětu šířit internetem, ale také přímo. Stáhněte a vytiskněte si tabulku teplot v automobilech (budu ráda když použijete mou – pdf) a dávejte je za stěrače. Samozřejmě pokud je osoba/zvíře v autě ve velkém vedru dlouho a nevypadá dobře je třeba volat městskou policii.

S nákupem na hillee.cz si můžete zažádat o tabulky zdarma.

A protože opakování je matka moudrosti připomeneme si tři případy:

  • Královehradecko – matka nechala v téměř letním počasí dítě v autě a šla nakoupit, po příchodu zjistila že auto neodemkne.
  • Ústí nad Labem – matka šla hrát automaty, nechala dítě v autě v letním období cca hodinu.
  • Olomouc – rodiče si šli pouze vybrat z bankomatu, ale nastaly komplikace a zdrželi se.
Černobílá verze ke stažení

Související příspěvky